free templates joomla
Polski (PL)Deutshland(de)English (UK)

Artykuły prasowe

Ekologiczne budownictwo drewniane

     Mająca 80-letnie tradycje w branży drzewnej firma Heban z Tucholi przed kilkoma laty skierowała swoją działalność między innymi w stronę ekologicznego budownictwa drewnianego. Wykorzystując nowoczesne technologie skandynawskie oraz własne wieloletnie doświadczenie, proponuje zainteresowanym nie tylko zdrowe, ale również energooszczędne domy na bazie lekkiej konstrukcji szkieletowej.

     Drewno jako naturalny budulec od lat jest wykorzystywane z uwagi na swoje walory estetyczne oraz ekonomiczne. Heban wyodrębnił i inne cechy, dla których warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązania mieszkaniowe. Zawiera się w nich zdecydowanie niższy koszt realizacji aniżeli w systemie tradycyjnym, choćby dlatego, że ilość drewna potrzebna do wykonania więźby dachowej w budownictwie tradycyjnym jest niewiele mniejsza niż ilość drewna potrzebna do zbudowania całego domu o tej samej powierzchni w technologii lekkiego szkieletu. Mniejsza jest także grubość ścian zewnętrznych, co przy jednakowym obrysie pozwala na otrzymanie większej powierzchni wewnętrznej.

     Energooszczędność to kolejny plus. Połączenie naturalnych właściwości drewna z nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Drewno jest przyjazne człowiekowi - wprowadza swoisty, przyjazny mikroklimat, daje uczucie ciepła i przytulności, a poza tym posiada znakomite właściwości akustyczne chroniące przed hałasem. Dzięki optymalnym parametrom technicznym wyselekcjonowanych gatunków drewna, nowoczesnej technologii ich obróbki a także odpowiedniemu zabezpieczeniu możemy mieć pewność, że nasz dom będzie stał przynajmniej 100 lat Firma udziela 15 letniej gwarancji na konstrukcję budynków całorocznych. Heban do budowy domów pozyskuje drewno sosnowe z Borów Tucholskich, które uznawane jest za najlepsze w swoim gatunku w Europie. Sosna jako budulec jest najlepszym materiałem do wznoszenia lekkich konstrukcji drewnianych, ponieważ uzyskana z niej tarcica charakteryzuje się dużą wytrzymałością, trwałością i siłą łączenia (wiązania) przy jednoczesnej małej zdolności absorbowania wody.

     Drewno suszone jest we własnych suszarniach do poziomu wilgotności 14-16 procent, następnie czterostronnie strugane i zabezpieczone przed chorobami i naturalnymi szkodnikami. Technologia szkieletowych konstrukcji drewnianych opiera się na stosowaniu elementów o małych przekrojach, ale
o dużej wytrzymałości. Może być wykorzystywana w budownictwie wolnostojącym, szeregowym oraz wielorodzinnym do wysokości pięciu kondygnacji.

     Proponowane rozwiązanie ścian zewnętrznych mieści w swej strukturze boazerię lub płytę kartonowo-gipsową, folię paroizolacyjną, wełnę mineralną, wiatroizolację i okładzinę elewacyjną z desek sosnowych prostych lub profilowanych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty OSB obłożonej styropianem oraz pokrytej szlachetnym tynkiem. Ściany wewnętrzne natomiast są całkowicie wypełnione wełną mineralną, a w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka dodatkowo obłożone wodoodporną płytą kartonowo-gipsową. Jako pokrycie dachowe firma oferuje blachodachówkę z całym dodatkowym osprzętem. Uzupełnieniem całości jest drewniana stolarka okienno - drzwiowa z drewna klejonego, z szybami o współczynniku przenikania ciepła U=1,1 W/m2xK oraz instalacja nawiewno - wentylacyjna. Współczynnik przenikania ciepła dla całego budynku wynosi poniżej U=0,20 W/m2xK Użytkowanie budynków całorocznych o tak niskim współczynniku jest bardzo ekonomiczne i ekologiczne.

Grzegorz Gołuński

logos-dom-dla-kowalskiegologos-osada-borowieckalogos-osiedle-gostkowo